Wpływ stresu na choroby serca
- Szczegóły
Reakcje organizmu w sytuacji stresowej
Stres w życiu jest zjawiskiem biologicznym, a konkretnie reakcją na sytuacje, które zakłócają naszą równowagę, są nieprzewidywalne i z którymi nie umiemy sobie poradzić. Wiąże się z pobudzeniem emocjonalnym, zwiększeniem częstości uderzeń serca na minutę, podwyższeniem ciśnienia krwi i poziomu glukozy. Krótko trwający stres może mobilizować nas do zebrania sił i podjęcia działania, lecz jeśli sytuacja napięcia się przedłuża, zaczyna wyniszczać organizm i powoduje kłopoty zdrowotne, takie jak problemy z zaśnięciem, nerwice, a nawet depresje.
Choroby serca
Obecnie stres jest wymieniany jako jeden z czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, przede wszystkim dlatego, że wpływa negatywnie na czynność śródbłonka naczyniowego, a także sprzyja powstawaniu skrzepów i odkładaniu się substancji tworzących blaszkę miażdżycową. Długotrwały stres prowadzi także do nadciśnienia, które sprzyja rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.
W sytuacjach stresowych nasz organizm wydziela również hormon o nazwie kortyzol, który może prowadzić do rozwoju oporności na insulinę, a więc do stanu poprzedzającego cukrzycę, a ta choroba jest z kolei czynnikiem znacznie zwiększającym ryzyko wystąpienia zawału.
Profilaktyka
Stres jest nieodłączną częścią życia każdego z nas i nie jesteśmy w stanie zupełnie go wykluczyć, ale warto nauczyć się odpowiednich strategii, które pozwolą nam sobie z nim poradzić. Ważne jest również zachowanie równowagi w życiu i znajdowanie czasu na odpoczynek, rozwijanie własnych zainteresowań, aktywność fizyczną oraz spotkania z bliskimi.