Badania sanitarno-epidemiologiczne. Kogo obowiązują?
Jednym z obowiązków, jakie musi spełnić pracownik np. lokalu gastronomicznego, jest posiadanie ważnych badań sanitarno-epidemiologicznych. Dotyczą one także pracowników innych branż i obejmują wszystkie zawody, których przedstawiciele mają kontakt z żywnością lub pracują na stanowiskach wymuszających codzienny kontakt z ludźmi. Z tego względu obowiązkiem posiadania ważnych badań objęci są np. pracownicy służby zdrowia oraz pracownicy żłobków i przedszkoli.
Co warto o nich wiedzieć o badaniach sanitarno-epidemiologicznych?
Aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywanej pracy jest bardzo ważne nie tylko dla samego pracownika i jego pracodawcy, ale także osób, z którymi ten pracownik ma styczność. Obowiązującą do końca 2011 roku książeczkę zdrowia do badań sanitarno-epidemiologicznych (nazywaną potocznie książeczką sanepidowską) zastąpiono specjalnym orzeczeniem lekarskim, które wydają uprawnione ku temu jednostki. Badania sanitarno-epidemiologiczne mają na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych wśród ludzi oraz ochronę osób trzecich przed ryzykiem związanym z przeniesieniem zakażenia z nosiciela np. poprzez jego kontakt z żywnością lub bezpośredni kontakt z innymi pracownikami i klientami. Są one także obowiązkowe w przypadku osób, które ze względu na wykonywane obowiązki mają styczność np. z materiałem zakaźnym oraz na co dzień wykonują pracę w dużych skupiskach.
Kto konkretnie musi przejść badania sanitarno-epidemiologiczne?
Badania sanitarno-epidemiczne są dowodem na to, że nasz stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania niektórych prac. Dzięki nim pracodawca zyskuje pewność, że pracownik nie jest nosicielem chorób zakaźnych, chorobotwórczych bakterii, wirusów i pasożytów, które mogą przenieść się na osoby mające z nim kontakt. W szczególności badania sanitarno-epidemiczne obowiązują m.in.:
- pracowników wszystkich punktów gastronomicznych (bary, restauracje, stołówki itp.),
- pracowników branży spożywczej (np. kucharze, piekarze, cukiernicy, masarze-rzeźnicy, osoby pracujące przy przetwórstwie produktów spożywczych),
- pracowników żłobków i przedszkoli,
- pracowników służby zdrowia,
- pracowników branży farmaceutycznej,
- uczniów, studentów i doktorantów, którzy podczas kształcenia się mają styczność z materiałem zakaźnym np. w laboratorium analitycznym,
- kierowców komunikacji miejskiej,
- personel naziemny i personel pokładowy samolotów i statków pasażerskich,
- pracowników zakładów kosmetycznych, niektórych obiektów sportowych i rekreacyjnych, a także masażystów.