Jakie badania muszą przejść kandydaci na prawo jazdy?
Każdy, kto chce uzyskać prawo jazdy, musi odbyć stosowny kurs oraz pomyślnie zdać egzaminy z teorii i praktyki. Zanim jednak rozpocznie naukę, w jego obowiązku jest dopełnienie pewnych formalności. Należy do nich m.in. uzyskanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do bycia kierowcą. Takie orzeczenie wydaje lekarz, który ma co do tego specjalne uprawnienia. Orzeka on zdolność lub brak zdolności do prowadzenia pojazdu na podstawie przeprowadzonych i zleconych przez siebie badań. O jakich badaniach mowa? Sprawdzamy to w dzisiejszym wpisie.
Badania kierowców – co wchodzi w ich zakres?
Zakres badań, jakie muszą wykonać przyszli kierowcy przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy, zależy od tego, o jaką kategorię prawa jazdy chcą się ubiegać. Nowi kierowcy, którzy planują uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów z kat. B, muszą zwrócić się do lekarza w celu ogólnej oceny stanu zdrowia. Ten osłucha ich serce, sprawdzi płuca, a także przeprowadzi badania pod kątem cukrzycy. Poza tym zbada wzrok, słuch oraz zdolność do utrzymania równowagi. Wykona tym samym podstawowe badania, na podstawie których oceni, czy kandydat nie wykazuje cech lub skłonności, mogących w przyszłości zagrozić bezpieczeństwu na drodze.
Nieco inaczej wyglądają badania lekarskie dla kursantów ubiegających się o prawo jazdy kat. C, C+E, D lub D+E. Takie badania kierowców w Katowicach można znaleźć w pakiecie usług przychodni Medis. W ich przypadku poza sprawdzeniem ogólnego stanu zdrowia lekarz może zalecić różnego rodzaju badania dodatkowe. Wśród takich wymienić można np. EKG. Zawodowi kierowcy muszą też przejść testy psychologiczne. Te mają potwierdzić ich sprawność intelektualną i wykluczyć zaburzenia, które mogłyby mieć wpływ na ich zachowania na drodze.