Leczenie geriatryczne. Pomoc medyczna dla osób starszych
Niestety, z wiekiem zdrowie zaczyna coraz bardziej szwankować. Często pojawiają się problemy ze snem, zaburzenia odżywiania, nadciśnienie czy bóle stawów i kręgosłupa. Takie dolegliwości obniżają jakość życia, mogą też wpływać na okresowe zaburzenia nastroju. Z tego względu seniorzy wymagają szczególnej opieki lekarskiej i nie powinni jej zaniedbywać, jeśli chcą cieszyć się zdrowiem i sprawnością na miarę swoich możliwości. Dobrze jest też skonsultować z lekarzem przyjmowanie leków, nawet tych bez recepty, ponieważ zwykle osoby starsze biorą ich kilka, a mogą one mieć w połączeniu ze sobą niekorzystne działanie. Oczywiście im wcześniej udamy się do lekarza, tym lepiej, bo łatwiej jest wyleczyć lub zatrzymać postępowanie choroby, gdy ta jeszcze się całkowicie nie rozwinęła. W tym artykule przybliżamy częste dolegliwości seniorów i wyjaśniamy, jaką mogą uzyskać w ich wypadku pomoc.
Rehabilitacja po urazach i upadkach
Wraz z upływem czasu ubożeje masa kostna i mięśniowa oraz spada sprawność ruchowa. To może być przyczyną upadków i złamań. W takich sytuacjach niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja, aby przywrócić wcześniejszą sprawność.
Badania i szczepienia
Każdy oczywiście wie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z tego powodu wszyscy, a zwłaszcza osoby w starszym wieku, powinni co jakiś czas wykonywać badania z krwi i moczu. Dzięki temu można wykryć wiele schorzeń w początkowym etapie ich powstawania i zacząć odpowiednie leczenie. Daje to też wgląd w ogólną kondycję organizmu. Takie badania są bezpieczne i nieinwazyjne. Warto regularnie badań poziom cholesterolu, gdyż jego nadmiar może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet niezbędne jest badania w kierunku raka piersi, czyli mammografia, a także badanie cytologiczne. Seniorzy często mają problem ze wzrokiem i słuchem, dlatego ważne jest, by pamiętali o wizytach u okulisty i laryngologa. Wiele chorób jest niebezpiecznych zwłaszcza dla dzieci lub osób w podeszłym wieku, dlatego warto rozważyć przyjęcie odpowiedniej szczepionki, aby się przed nimi uchronić.
Leczenie bezsenności i zaburzeń odżywiania
Większość osób w starszym wieku skarży się na kłopoty ze snem. Przyczyny tego mogą być różne. Stosowanie leków na bezsenność bez konsultacji z lekarzem nie zawsze jest bezpieczne. Zanim przyjmie się leki, warto zastosować naturalne, ziołowe suplementy i zadbać o właściwą higienę snu. Jeśli to nie pomoże, wtedy najlepiej jest udać się do poradni geriatrycznej. Leczenie geriatryczne to nie tylko postawienie diagnozy, ale też poprawa jakości życia i ogólnego stanu zdrowia seniora. Oprócz odpowiedniej ilości snu do zachowania witalności i dobrego samopoczucia niezbędna jest też pełnowartościowa dieta. Jednak osoby w starszym wieku często cierpią na różnego rodzaju zaburzenia odżywiania. W takiej sytuacji również może pomóc dobry lekarz geriatra.
Pomoc przy zaburzeniach pamięci i nastroju
Według danych, niemal 70% osób starszych skarży się na przewlekłe bóle. Muszą też zwykle zmagać się z kilkoma chorobami naraz, a także ze spadkiem sprawności fizycznej i intelektualnej lub zaburzeniami pamięci. Nic więc dziwnego, że może to prowadzić do depresji lub zaburzeń nastroju. Pomóc może w tej sytuacji psycholog, który wysłucha problemów i wskaże najlepsze rozwiązanie, a także podpowie jak mimo wszystko zachować radość i spokój ducha.
Podsumowując, osoby po 65. roku życia powinny zgłosić się do lekarza geriatry i zadbać o adekwatną do wieku profilaktykę zdrowotną. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, którzy mają więcej niż jedną chorobę, odczuwają przewlekły ból lub niedawno przeszły ciężką chorobę.